I Ölens kvarter – en gatuvandring på Söder
lör 14 sep.
|Nackas Hörna
En ölhistorisk vandringsresa på Södermalm


Tid och plats
14 sep. 2024 13:00 – 15:00
Nackas Hörna, Katarina Bangata 38, 116 39 Stockholm, Sverige
Om evenemanget
Häng med på en underhållande och spännande ölvandring på Södermalm med den välkände Söderguiden Peter Frisk. Den populära turen ” är en rafflande och fascinerande vandring i ölens historiska kvarter.I Ölens kvarter”
Förköp görs enkelt med kort eller Swish manuellt genom att klicka på knappen "". Väljer swishbetalning se till att betala direkt efter bokningen för att biljetten ska vara giltig - swish nr FÖRKÖP: Registrera nu123 621 97 78
Sedan 1600-talet har Södermalm varit centrum för öltillverkningen i Sverige. Peter berättar på sitt medryckande sätt om alla bryggerier som tidigare låg i närheten av Götgatan. Ni får spännande berättelser om öltillverkningen, om ölhallarna, bl a. Pelikan och Kvarnen, om ölcaféer och om de fascinerande människorna som bryggt och druckit ölen. Kort sagt om Söders långa öltradition från 1600-talet fram till idag (Eventuella dryckestopp ingår ej i priset)
()Kan också bokas som föreläsning för föreningar, företag och privatpersoner
Nackas Hörna…
Biljetter
I Ölens kvarter
En ölhistorisk vandring på Söder med gatuguiden Peter Frisk. Turen tar ca 2 timmar
300,00 kr
Moms inkluderad
Försäljning avslutad