Götgatans historia med Peter Frisk
sön 02 aug.
|Vid Mariagränd 1 och
OBS! Biljetter till denna vandring säljs av "VAD HÄNDER I SVERIGE". Klicka på länken i texten en bit ner för att komma till biljetter


Tid och plats
02 aug. 2026 11:00 – 12:30
Vid Mariagränd 1 och, Götgatan 16, 118 46 Stockholm, Sverige
Om evenemanget
Biljetter köps på: https://vadhanderisverige.se/sverige/aktiviteter/gotgatans-historia-en-stadsvandring/
Peter Frisk guidar och berättar och GUGO (Vad händer i Stockholm) är arrangör. Biljetter och mer info genom länken.
Häng med på en underhållande vandring med den välkände Söderguiden Peter Frisk. Med start från Mariagränd i norr tar han oss med på en spännande tur med intressanta historier om en av stans mest varierande storgator, Söders pulsåder, Götgatan!
Peter berättar bl.a. om Götgatspuckeln, Medborgarplatsen, Björns trädgård, den sista supen, Skatteskrapan, öl, snus, sidenväverier, Fyllebacken, den legendariska krogen Ekorren och den berömda dalahästen på klockan vid Skanstull och mycket mer. En rafflande vandring på gatan söderförfattaren Slas kallade ”vemodets gata”. Häng på!
Biljetter
Götgatans historia
En jäkligt fräck stadsvandring med gatuguiden Peter Frisk. Turen tar 1,5 timme.
250,00 kr
Moms inkluderad
+6,25 kr biljettserviceavgift
Totalt
0,00 kr
